Amazon FBA Terimler Sözlüğü

A+ Content(A + içerik): (eki adıyla Enhanced Brand Content/EBC), içerik ve resimler gibi markalı ASIN’lerdeki zengin içeriği ifade eder.

A9 Algorithm(Sıralama algoritması): Sıralama algoritması, ürünlerin aramada nasıl görüneceğini belirlemek için kullanır. Başlıklar, resimler, video, A + içeriği, incelemeler, envanter ve diğer faktörlerin tümü algoritmayı etkiler.

A/B Testing(A / B Testi): İki ürünün veya websitenin performansını test etmek için uygulanan bir metottur. “Split Testing” olarak da bilinir.

Account Health(Hesap Durumu): Seller Central’daki Hesap Durumu sayfası, satıcı hesabınızın Amazon’da satış yapmak için uymaları gereken performans hedefleri ve politikalardır.

Ad Daily Budget(Reklam Günlük Bütçesi): Satıcının belirlediği bir reklam için günlük harcama miktarı.

Ad Impressions (Reklam Gösterimleri): Bir reklamın görüntülenme sayısı.

Ad Targeting (Reklam Hedefleme): Reklam kampanyası için anahtar kelimelere satıcının mı yoksa Amazon’un mu karar vereceğini belirleyen seçenektir.

Advertising Cost of Sales (Satışların Reklam Maliyeti – ACoS): Reklam harcamasının reklam gelirine bölünmesiyle elde edilir. Reklamlardan elde ettiğiniz satış yüzdesidir.

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı): Online perakendecinin yönlendirmeler sonucu oluşan satış ve trafik için bir websitesine komisyon ödediği pazarlama yöntemidir.

Agent (Temsilci): Tedarikçiyle sizin aranızdaki aracılardır.

Alibaba: Çin’in en büyük online ticaret şirketidir. Eğer üretilecek veya perakende satış yapacak bir ürün bulmanız gerekiyorsa, bu sitede ticaretle uğraşan milyonlarca insan arasında dilediğinizi seçebilirsiniz.

Alibaba Assessed Supplier (Alibaba Değerlendirilmiş Tedarikçi): Alibaba’da üçüncü bir inceleme şirketi tarafından değerlendirilmiş üretici, tedarikçi veya toptancılardır.

Alibaba Gold Supplier (Alibaba Altın Tedarikçi): Alibaba tarafından ön yeterlilik aşamasından geçmiş üretici, tedarikçi veya toptancılardır.

Alibaba Trade Assurance (Alibaba Ticaret Teminatı): Alıcı ve satıcıları ödemeden ürün teslimine kadar koruyan Alibaba tarafından sağlanan ücretsiz bir servistir.

Amazon Advertising(Amazon Reklamcılığı): Eskiden Amazon Pazarlama Hizmetleri (AMS) olan Amazon reklamcılığı, Amazon’un tüm reklamcılık hizmetlerini içerir.

Amazon API: Amazon’un Uygulama Programlama Arayüzü.

Amazon’s Choice: Hemen gönderilebilen, yüksek puan alan ve uygun fiyatlı ürün önerileri.

Amazon Referral Fee (Yönlendirme Ücreti): Amazon’un kategoriye göre aldığı yüzde.

Amazon Standard Identification Number (Amazon Standart Kimlik Numarası – ASIN): Amazon’un her ürüne atadığı 10 karakterlik kimlik numarasıdır.

Automatically Targeted Sponsored Product Ads(Otomatik Olarak Hedeflenen Sponsorlu Ürün Reklamları): Amazon’un arama terimleri seçimine göre belirlediği sponsorlu ürün reklamları.

Average Sales Rank(Ortalama Satış Sıralaması): Bir ürünün rakip ürünlere kıyasla satıştaki sıralaması.

A-Z Guarantee(A’dan Z’ye Garanti): Üçüncü taraf satıcı tarafından satılan ve teslim edilen ürünleri satın aldığınızda sizi korur. Amazon’un garantisi, ürünlerinizin hem zamanında teslimatını hem de durumunu kapsar.

Brand Registry(Marka Kaydı): Amazon Marka Kaydı, markanızı daha doğru şekilde temsil etmenize, ihlalleri bulup bildirmenize ve Amazon’un ihlalleri proaktif bir şekilde önlemesine yardımcı olabilecek bilgileri paylaşmanıza olanak sağlayan programdır.

Brand Store (Marka Mağazası): Amazon satıcıların daha kaliteli bir alışveriş deneyimi ile markaya özel bir platform oluşturmasına izin verir.

Buy Box (Satın alma kutusu): Satın alma kutusu, müşterilerin alışveriş sepetine ürün ekleyebilecekleri ürün detay sayfasının sağ tarafında bulunur.

BOGO (Buy One Get One – Bir Alana Bir Bedava): Bu alışveriş kampanyalarında, özellikle satış reklamlarında kullanılan bir terimdir.

Category (Kategori): Amazon, ürün gruplarını Kategorilere ve alt Kategorilere ayırır. Bazı kategorilerde satış yapmak onay gerektirir.

Child Listing (Alt Liste): aynı ürünün diğer varyasyonları ile tek bir PDP’de görünebilmesi için bir üst listeye bağlı ürünlerdir.

Click-Through-Rate (Tıklama oranı – CTR): Tıklanma bölü gösterim sayısıdır.

Conversion Rate(Dönüşüm oranı): İstenen eylemi gerçekleştiren ziyaretçilerin yüzdesidir.(örneğin bir ürün satın alma).

Cost of Goods Sold (Satılan malların maliyeti – CoGS): Envanter kalemleri için ödenen ücrettir. Vergi ve muhasebe ile ilgili işlemler için kullanılır.

Cost-per-Click (Tıklama başına maliyet – CPC): Bir kullanıcının ürün reklamına tıkladığında satıcının ödediği ücrettir.

Cost-per-Thousand Impressions (Bin gösterim başına maliyet – CPM): Bir reklamverenin 1.000 görüntüleme için ödediği maliyettir.

Deals of the Day(Günün Fırsatları): Yalnızca bir gün için indirimli olan tek bir ürün veya ürünler kategorisidir.

DHgate: Dünyanın her yerinden tüketici ve işletmeler için Çin’den toptan ürünlere doğrudan ulaşım sağlayan önemli bir e-ticaret platformudur.

Display Ads(Görüntülü Reklamlar): Banner reklamlar olarak da bilinen görüntülü reklamlardır. Amazon ve Amazon dışında görüntülenir.

DDP Shipping / Delivered duty paid (Gümrük Vergisi Ödenmiş Olarak Teslim): DDP Shipping ürünler ihraç edilen ülkenin belirtilen yerinde hazır bulunduğunda satıcının teslimiyet zorunluluğunu yerine getirdiği manasını taşır. Satıcı; gümrük bedeli, vergiler ve ihraç eyleminden doğan diğer ücretler dahil olmak üzere ihracatın sorunsuz gerçekleşmesi için tüm risk ve maliyetleri üstlenmelidir.

Drip Campaign: Satıcıların bir satın alma işleminden sonra müşterilere ulaşabileceği doğrudan pazarlama yöntemidir.

Drop Shipping (Fabrikadan Müşteriye Satış): Üçüncü bir taraf satıcının müşterilere sizin ürünlerinizin siparişlerini yollama yöntemidir.

Duty Tax: Uluslararası mallar üzerindeki vergi türüdür.

Early Reviewer Program: Bir ürünü zaten satın almış olan müşterileri o ürünle ilgili özgün deneyimlerini paylaşmaya teşvik eden bir program.

Ex Works (EXW – İşletmede Teslim): Satıcının ürünleri kendi mağazasında teslim etmeye hazır hale getirme zorunluluğunu belirten anlaşmadır.

File Feed: Listelemeleri oluşturmak, güncellemek ve ayrıca üst / alt ASIN ilişkilerini güncellemek için Seller Central aracılığıyla yapılabilen bir toplu yüklemedir.

Fulfillment by Amazon (Amazon Tarafından Hazırlanma – FBA): Ürünlerinizi Amazon’un merkezlerinde depoladığınız bir satış modeli. Amazon daha sonra bu ürünleri alır, paketler, gönderir ve müşteri hizmetleri sağlar. FBA, işletmenizi büyütmenize yardımcı olabilir.

Fulfillment by Merchant (Satıcı Tarafından Hazırlanma – FBM): Satıcıların siparişlerden ve depolamadan sorumlu olduğu bir satış modelidir.

Fulfillment Center(Hazırlama Merkezi): Amazon’un depolama merkezleridir.

Fulfillment Fee(Hazırlama Ücreti): Amazon’un ürünleri FBA servisi aracılığıyla alma, paketleme ve kargolama hizmetleri için kestiği ücrettir.

Gateway Placement: Bir kategorinin belirli açılış sayfasındaki bir reklam yerleşimi. Bunlar yalnızca Amazon Reklamcılığı aracılığıyla kullanılabilir.

Inventory(Envanter): Gönderilebilecek ürün miktarı.

Inventory Health(Envanter Sağlığı / Durumu): Fazla stok yapmadan mevcut optimum stok miktarına sahip olmak ve yaklaşan talep miktarını hesaba katarak stok sayısını güncellemek.

Inventory Performance Index (Envanter Performans Endeksi – IPI): Amazon’un zaman içinde genel performansınızı ölçmek için kullandığı bir ölçüm metodu.

Keywords (Anahtar Kelimeler): Keşfedilebilirliği artırmaya yardımcı olan, belirli bir ürün veya kategoriyle ilgili kelimeler.

Launchpad: Davet tabanlı bir programdır. Girişimcilere ve başlangıç şirketlerine ürün satmaları ve sunmaları için eğitim, satış ve küresel altyapı sağlar.

Lightning Deals (Anlık İndirimler): Belirlenen süre boyunca sınırlı miktardaki promosyonlardır.

Listings (Listeler): Listeler müşteriler tarafından görünen Amazon ürün sayfalarıdır. Bir liste description (açıklama), condition of an item (ürünün durumu), price (fiyatı), shipping methods (Kargo yöntemi), quantity (adedi), SKU (Stock Keeping Unit – Stok Tutma Birimi), ve ilave indirimler ve teklifleri içerir.

Long Term Storage Fees (Uzun Süreli Depolama Ücretleri – LTSF): 365 günden fazla Amazon deposunda duran ürünlere uyguladığı ürün boyutuna göre değişkenlik gösteren fiyatlandırmadır.

Manually Targeted Sponsored Product Ads(Manuel Olarak Hedeflenen Sponsorlu Ürün Reklamları): Yalnızca kampanyanıza eklediğiniz anahtar kelimeler için uygun olan sponsorlu ürün kampanyalarıdır.

Match Type: Hangi aramaların reklamlarınızın görünmesine neden olduğunu belirlemek için anahtar kelimelere uygulanabilen parametrelerdir. Birden çok eşleme türü vardır.

Online Arbitrage: Ürünleri bir e-ticaret platformundan ucuza alıp diğer bir e-ticaret sitesinde pahalıya satma işlemidir.

Original Equipment Manufacturer(Orijinal Malzeme Üreticisi – OEM): Başkası tarafından satılan ürünleri üreten şirkettir.

Prime: Amazon Prime üyeleri, uygun satın alımlar, hızlı sevkiyat, TV şovları, müzik, özel alışveriş fırsatları, sınırsız okuma ve daha fazlası gibi avantajlardan yararlanabilir.

Private Label(Özel Marka): Bir ürünün toptancısının adı altında üretilmesi veya paketlenmesidir.

Product Detail Page (Ürün Ayrıntı Sayfası – PDP): Kullanıcının bir ürünle ilgili ayrıntıları okuyabileceği, resimleri ve videoları inceleyebileceği sayfadır.

Product Targeted Sponsored Product Ads: Ürün hedefli sponsorlu reklamlardır.

Product Tracker(Ürün Takibi): Satıcıların ürün sıralamalarını yükseltmek için standartları yükseltmelerine yardımcı olur.

Promotional Pricing: Amazon’un promosyon fiyatlandırmasıdır.

Repricing Software(Yeniden Fiyatlandırma Yazılımı): Satın alma kutusunu(buybox) kazanmanıza yardımcı olmak için bir ürünün fiyatını yönetmeye yardımcı olan yazılımdır.

Return on Ad Spend (RoAS): Elde edilen gelir bölü reklam maliyetidir.

Return Rate(İade Oranı): İade sayısı bölü satılan birim sayısıdır.

Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu – SEO): Trafiği artırmak için içerikte yapılabilecek stratejik geliştirmeler.

Seller Central: Satıcılar için Amazon arayüzüdür.

Seller Fulfilled Prime: Prime etiketli ürünleri doğrudan deponuzdan satmanıza olanak tanır. Bu model için özel gereksinimler vardır.

Share of Voice (SOV): Rakiplerinize kıyasla markanızın sahip olduğu pazar miktarıdır.

Sponsored Display Ads: Amazon içinde hem de dışında alakalı kitlelere ulaşmanıza yardımcı olan satıcının isteği doğrultusunda yaptırabileceği bir reklamcılık çözümüdür.

Sponsored Products(Sponsorlu Ürünler): Amazon’da sattığınız bireysel ürünleri tanıtır.

Vendor Central(Satıcı Merkezi): Ürünlerini Amazon’a satan üreticilerin kullandıkları satıcı arayüzüdür.

Verified Review(Doğrulanmış Yorum): Yorumu yazan kişinin ürünü gerçekten satın aldığından ve doğru yorum yaptığından emin olmak için Amazon tarafından gerçekleştirilen bir yorum incelemesidir.

Wholesale Arbitrage / Wholesale (Toptan Arbitraj): Satıcıların indirimli envanteri aracılardan yada tedarikçilerden toptan almasına dayalı ürün işletme modelidir.

White Labeling: Satıcının kendi üretmediği bir ürün veya hizmete kendi markasını vermesidir.

amazon izmir hesap açılışı, amazon izmir, amazon izmir danışmanlık, izmir amazon eğitim, amazon fba hesap açılış, amazon fba izmir, izmirde amazon, izmir fba danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir