AMAZON AVRUPA’DA SATIŞ

Amazon bilindigi üzere dünya üzerindeki en büyük global e-ticaret sitesidir. Sundugu hizmetler açısından uluslar arası satıcılar için tercih sebebidir. Bu yazımızda sizlere Amazon Avrupa anlatacagız.

Amazon Avrupa  İngiltere, Almanya, Fransa , İtalya, İspanya, Hollanda , İsveç ve Polonya marketlerinde satış yapabilme olanagını sizlere verir. Rekabetin gorece Kuzey Amerika pazarına göre daha az oldugu bu mecrada yüksek karlı satışlar yapabilirsiniz.

Gectigimiz yılbaşına kadar sadece 1 ülke deposuna ürünlerinizi sokarak yukarıda saydıgımız tüm ülkelere aynı anda satış yapılabilmeteydi ama BRETIX kararının ardından İngiltere Pazar yeri ve Avrupa Pazar yeri olarak ayrıldı. Yani siz ALMANYA fba deponuza ürün girdikten sonra İngiltere hariç tüm saydıgımız ülkelerde de satışa başlarsınız. Merak etmeyin Amazon ürün iceriklerini kendi cevirmenleriyle cevirir ve bulunudugu ülkenin diline gore satışa hazırlar. Yani size koca Avrupa kıtasını tek bir Pazar yeri haline getirir. Bunu PAN-FBA olarak adlandıran Amazon her gecen gün Avrupa pazarında gücünü ele almaktadır.

HADİ SATIŞA BAŞLAYALIM,

Tabii hemen satışa başlamak Kuzey Amerika kadar kolay olmayacaktır. Zira Amerika’da vergilendirmeyi Amazon sizin için halederken, burada iş tamamıyla size kalmaktadır. Konuyu şöyle açalım,

Amazon panelden Avrupa pazarı icin başvuruda bulundunuz, ilk olarak istenilen, bulundugunuz ülke icinde yasal bir şirketiniz olması ve buna baglı evrakları sunmasıdır. Bu aşamalar gectikten sonra FBA sistemi ile satışa hemen başlayamıyorsunuz maalesef.

İkinci olarak hangi ülkeye gümrüklü mal sokulacagıdır. Siz Almanya üzerinden sokup tüm Avrupa’ya satabilirsiniz veya Fransa üzerinden sokup tüm Avrupa’ya satabilirsiniz. ( İNGİLTERE HARİÇ ) Oncelikle hedef ülke secilmesidir. Almanya ise , EORI kaydı ve VAT kaydı alınmalıdır. EORI kaydı malınızı ülkeye sokarken sizin ithalatçı olarak gorunmenizi saglayacaktır. VAT numarası ise bildiginiz KDV numarasıdır. Hayda orada da mı KDV var der gibisiniz, evet Avrupa’da yüzde 20 leri bulan VAT*KDV uygulaması vardır. VAT numaranızı da aldıktan sonra artık satışa başlayabilirsiniz, aylık periodlar halinde sattıgınız ürünlerin verigisi hesaplanacak ve siz kayıtlı oldugunuz vergi dairesine odemeyi gercekleştireceksiniz.

Hemen tedirgin olunacak bir şey yok, Amazon size bir aracı yonlendirecek isterseniz onlardan destek alırsınız veya ozel muhasebecilerle calışabilirsiniz.

Peki ya İngiltere,

Aynı işlemler ayrı bir biçim de Birleşik Krallık’dan da yapılmalı tabii İngiltere’de satış yapmak istiyorsanız ayrı bir EORI ve VAT numarasına ihtiyacınız olacak , Burada akla en yatkın olan Amazonun size yonlendirdigi aracılarla calışmak. Bu Muhasebeciler tüm mevzuatı bildigi icin ister İngiltere ister Avrupa olsun işlerinizi takip eder. Tek bir yerden kontrol edilmesi oldukça avantajlı olacaktır sizler icin.

Siz yeter ki yapmak üzere yola çıkın, Uzman ekibimizle birlikte her hafta garanti çıkışlı araclarımızla malınızı Avrupa / İngiltere depolarına sorunsuz şekilde sokuyoruz. Tüm gümrük işlemleri giriş cıkışlar dahil tüm işlemler bizim tarafımızdan yapılır. Böylelikle Avrupa pazarında yüksek karlar elde ederek satış yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir